Moody's Analytics’in Fed tahmini

Moody's Analytics Başekonomisti Mark Zandi, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 26 Temmuz’da gerçekleştireceği toplantıda, 25 baz puanlık faiz artışına gidebileceğini düşündüğünü belirtti. “Piyasalar Fed’in 25 baz puanlık faiz artışı ihtimalini fiyatlamış gibi duruyor” diyen Zandi, Fed'in Temmuz toplantısı sonrası daha fazla faiz artırmasına “gerek kalmayacağını” açıkladı.

 
Moody's Analytics’in Fed tahmini
 
Bloomberg HT’ye konuk olan Moody's Analytics Başekonomisti Mark Zandi, Fed’in para politikası ve ABD ekonomisi hakkında Ciner Medya Grubu ABD Temsilcisi Ali Çınar'ın sorularını yanıtladı. Moody's Analytics Başekonomisti Mark Zandi, ABD’de salgın sonrası devam eden enflasyon sorunu hakkında yaptığı değerlendirmede, ülkedeki enflasyonun son birkaç yıldır yüksek olduğunu ve hala yüksek kalmaya devam ettiğini belirtti. “Enflasyonun ılımlı bir şekilde aşağı gelmesi konusunda umutluyum” diyen Zandi, gelecek yıl bu aylarda enflasyonun kontrol altına alınmasını beklediklerini söyledi.
 
Zandi, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararına ilişkin yaptığı tahminde, Fed’in çok fazla fikrini değiştirmeyeceğinin altını çizdi. Powell’ın son toplantıda açık bir şekilde Fed’in bir 25 baz puan daha faiz artışına gidebileceği sinyalini verdiğini vurgulayan Zandi, Fed’in 26 Temmuz’da gerçekleştireceği toplantıda 25 baz puanlık faiz artışına gidebileceğini düşündüğünü belirtti.
 
Öte yandan, “Piyasalar Fed’in 25 baz puanlık faiz artışı ihtimalini fiyatlamış gibi duruyor” diyen Zandi, Fed'in Temmuz toplantısı sonrası daha fazla faiz artırmasına “gerek kalmayacağını” açıkladı.